Indendørs stilcup for ponyer 2019

20. March 2019

Flot artikel i Ridehesten om næste uges indendørs stilcup for ponyer 2019 hos Riders Cup Se artiklen her Der kan stadig tilmeldes via DRF GO – se her Vi håber at se så mange ponyryttere som muligt og glæder os til at byde jer velkommen, til 4 dage i det bedste selskab med samværd, sammenhold…

AGRIA DRF mesterskab i springning for hold

11. February 2019

Riders Cup er for 3. år i træk vært for AGRIA DRF Mesterskabet i springning for hold. Som noget nyt, afvikles mesterskabet over 4 kvalifikationer samt en finale og det betyder, at der allerede 1. april, skal indsendes liste med et bruttohold til DRF. Læs mere om det nye AGRIA DRF mesterskab i springning for…

Indendørs stil cup

7. February 2019

Efter et veloverstået Baltic Cup, ser vi nu frem mod indendørs stil cup for ponyer og U18 ryttere Vi glæder os til dette nye initiativ sammen med AL Show Jumping. Propositionerne ligger klar på DRF GO og kan findes via dette link

CSIP Grand Prix 1.30m

20. January 2019

Isabel Vang Hvitved – Jack The Lad 0-0/36.27 Freya Strandby Moeller – Attyrory Rebel 0-0/36.96 Wilma Hallberg – Hot Lady Carthago  0-0/41.23 Linnea Ilsoee Madsen – Ebonys Star 0-4/38.93 Mathilda Bohlin – Springhill Boomerang  4/61.03 Molly Øvlisen Fisher – Matador 4/65.09 Tilda Lundstedt-  Lowerybane Diamond 4/65.40 Esme Ege Olsen – Bel Air 4/66.31 Josefine Sandgaard Mørup –…

Kat 2 120 cm Grand Prix

20. January 2019

Olivia Høyer Pedersen -HAREFIELD DIEGO  0-0/35.78 Lilly Johansson -Small Titan 0-0/38.50 Ella Sofie Groulef – WING IT 0-0/38.53 Freja Høyer Pedersen – SABRINA FAIR 0-4/34.43 Line Busk Heltborg –  GOGO M 0-4/34.84 Meja Wikström – Ambra 0-4/36.16

Kat 3 100 cm Grand Prix

20. January 2019

Loviza Ardenmark – Stald Tor´s Flying Surprice  0-0/34.38 Linn Arvidsson – Sting´s Yaris 0-0/34.99 Olivia Dresler – LAKEFIELD STORMY 0-0/35.38 Emmelie Aabech – CLAUGHAUN THADY 0-0/35.54 Majken Wikström – Munsboro Toffee Pop  0-0/40.05 Linnea Åberg-Cronin – Troglan 0-4/35.89

CSIP 1.15m Sponsor Cup (VIDEO)

20. January 2019

Freja Høyer Pedersen – Expat’s Muzzle Flash 0/46.33 Thilde Strandby Moeller –  Natka 0/49.27 Klara Bloemer –  Holmestead Zebadee 0/49.34 Victoria Kingdom-Clark – Kantje’s Bayard  0/49.76 Frederik Fensholt – Tricky Choice du Pena  0/50.09 Tia Jansen – Done ‘N Dusted  0/51.39 Linnea Ilsoee Madsen –  Zee 0/51.54 Mathilde Baaring Kjaergaard – Happy Haze 0/51.76 Ida Marie Bronné Moeller –…

Kat 2 100 cm Sponsor Cup

20. January 2019

Caroline Amalie Bak Attermann – FLIK FLAK 0/45.25 Matilde Beiter Christensen – BOOM TIME  0/46.10 Camille Emilia Gotterup Heissel – KNOCKROE BUBBLE  0/46.60 Felicia Andree –  Munsboro Ice Princess 0/47.05 Oda Therese Oddsen –  NYGAARDS FABELAGTIG 0/47.37 Isabell Steen Gustavsson –  Flach Back 0/48.72 Mads-Emil Sandgaard Mørrup – KANTJE’S VALENTIJN 0/49.06 Mads-Emil Sandgaard Mørrup – BADGERHILL SUE…

Kat 3 90 cm Sponsor Cup

20. January 2019

Mathilde Hansson – Oak Deborah 0/44.78 Marie-Louise Hensel Milling 0/48.17 Magdalene Rose Mikkelsen – BJERREGÅRDS KATJA 0/48.43 Laura Thomey – BØLLE 0/49.83 Selma Hundborg Dresler – FLASHY GOLD FINCH 0/50.04 Sophie Karoline Emilie Moltke – LAVALLY TURBO 0/51.39 Carla Sandberg Nielsen – FAYRE CARUSO  0/56.93 Frida Marie Haggren – ESSENAR EANEY MEANEY 0/59.51

CSIP Table A 1.25m & TEAM

19. January 2019

Nikoline Dresler – Chocalarto  0-0/33.60 Josefine Sandgaard Mørup – Rainbows Mocha 0-0/33.75 Isabel Vang Hvitved –  Jack The Lad 0-0/35.38 Nikoline Dresler –  Olympia  0-0/36.67 Wilma Hallberg – Hot Lady 0-0/38.13 Emma Ponsaing – Sixmile Waterblaze 0-0/41.22 Sofia Everz – For Fun TF 0-0/44.11 Mathilda Bohlin –  Springhill Boomerang Josefine Sandgaard Mørup –  Bebo Com 0-4/34.81 Esme…

Kat 2 115 cm Team + Qual for GP

19. January 2019

Thea Gunleksen –  MARCO CHARFILO 0-0/30.26 Freja Høyer Pedersen – SABRINA FAIR 0-0/31.21 Thea Gunleksen – Lodestar Van´t Rechthof  0-0/31.28 Pernille Lunde – Loch Corrib  0-0/32.77 Nathalie Heltzen – Magnum PI  0-0/33.15 Josefine Marie Westerskov – Vognmandgårdens To Night 0-0/35.60 Karoline Sloth Kjær – BJERREGÅRDS QLIMAX  0-4/30.94 Olivia Høyer Pedersen – HAREFIELD DIEGO 0-4/32.58 Line Busk…

Kat 3 95 cm & Team + Qual for GP

19. January 2019

Linn Arvidsson –  Stald Poppels Harmony 0-0/31.41 Nelly Lindgren – Stald Fox´s Mr Fox  0-0/31.51 Linnea Åberg-Cronin – Troglan 0-0/32.59 Emma Kofoed –  WILLOW LORD 0-0/33.05 Emma Pettersson – Hot´n Tot 0-0/33.80 Loviza Ardenmark – Stald Tor´s Flying Surprice  0-0/34.36 Emma Kofoed – SHANGAN SANTANA 0-0/34.38 Emmelie Aabech – CLAUGHAUN THADY 0-0/34.77 Stella Lindquist – Dromore Hill Dolly…

CSIJ-A Grand Prix Table A 1.40m

19. January 2019

Emmalou Falck Gubi Olsen –  Cooper 0-0/41.16 Laura Baaring Kjaergaard – Caltona 0-0/41.86 Sindre Svepstad – Bon Ton V H Hippodroom 0-4/42.55 Wilda Asper – Bacardi 0-4/43.28 Meike Zwartjens – Twister de La Pomme 0-4/50.16 Mie Stuhr-Petersen –  Chapaleufu 0-8/45.56 Ebba Kewenter – Cickdown  0-8/47.84 Birgitte Emilie Meier – Queenly Vdv Z 4/69.98 Mikkeline Gransøe – Billy Haze  4/70.38 Sara Lundquist…

CSICh-A Grand Prix Table A 1.25m

19. January 2019

Victoria Lora Engelbrecht Perez – Leopold  0-0/37.85 Karoline Sloth Kjær –  Chico S Girl 0-0/39.14 Ellen Johansson – Curra Clover Flight 0-0/47.13 Josephine Christian Jacobsen – Augustinus Lan 0-4/44.48 Filippa Sand Ibsen –  Levis  0-4/47.18 Nellie Danielsson – Conny  0-8/43.88 Siri Endresen – Petty Baby 4/68.51 Ida Selin – Starling 7 4/71.46 Sofie Kjer Gregersen –…

CSIP Table A 1.15m

19. January 2019

Freja Høyer Pedersen – Expat’s Muzzle Flash 0/56.47 Frederik Fensholt –  Tricky Choice du Pena 0/59.21 Siri Endresen –  Springhill Clover  0/60.56 Rasmus Aasland – Poetics Floura 0/61.21 Annie Karlsson  Cnocban Annabelle  0/61.33 Ebba Stenkvist –  Don’T Crumb IT  0/61.63 Klara Bloemer – Holmestead Zebadee 0/61.97 Ebba Stenkvist – Roxane  0/63.90 Maia-Lykke Knutsen –  Silver Ranger  0/64.26 Isabel…

Kat 2 105 cm Against the clock

19. January 2019

Victoria Lora Engelbrecht Perez – CORBEAGH CLAIRE 0/54.67 Isabell Steen Gustavsson – Flach Back 0/58.06 Mads-Emil Sandgaard Mørrup – BADGERHILL SUE ELLEN 0/60.03 Mads-Emil Sandgaard Mørrup –  KANTJE’S VALENTIJN 0/61.53 Marie-Louise Hensel Milling –  ADEPT 0/64.07 Camille Emilia Gotterup Heissel – KNOCKROE BUBBLE 0/66.44 Violise Frost Bay – MIA 88  0/68.62 Klara Kirstine Bendixen – PINOCCHIO STAR

CSIJ-A Two Phases 1.20m Sponsor Cup

19. January 2019

Aenea Sara Ulrich Boege –  Cava Z 0/58.24 Philip Svitzer – Exclusief 0/58.75 Meike Zwartjens – Gaillard de La Pomme  0/59.28 Anna-Mathilde Alsing Nielsen Cocio Blue Hoejvang  0/59.67 Noona Wildfang Linde – Chelino 3  0/60.15 Cecilie Voller Kjaerulff – Hamilton-F 0/60.78 Mie Stuhr-Petersen F.A. Rioja 0/61.10 Sindre Svepstad-  Qlippa Hastak 0/61.56 Emilie Weilsby – Stenbaekgaards Mojito 0/62.22…

CSICh-A Table A 1.10m Sponsor Cup

19. January 2019

Sofie Kjer Gregersen –  Bailey’s 0/59.50 Alice Borglund – Nino 0/61.29 Filippa Sand Ibsen –  Velerne Ask 0/62.44 Rosemarie Heering – Luigi 0/62.73 Malin Marie Haugaard – Carrera A.L. 0/64.29 Jennifer Nisted Florboe – Storbjergs Cruella 4/64.16 Josephine Christian Jacobsen – Dakar 4/64.58 Olivia Dresler – Bull’s Cabachino Cabachon  4/68.50 Amalie Reimer Nielsen – Pionier II 8/61.07 Cecilie Koenig –  Vivaldi…

‘Hø Stak’ lørdag aften

19. January 2019

Endnu en spændende dag med en masse god spring er i vente! Lørdag aften byder Riders Cup indenfor til hyggeligt sammenværd og god stemning,  samt “Hø Stak” middag. Som de forgående aftner, håber vi på, at se så mange som muligt til endnu en god aften i restauranten på 1. sal. Dagens program ser således ud: 08:00 CSICh-A Table…

CSIJ-A Table A 1.35m & TEAM

18. January 2019

TeamJ-1.35m DENMARK 4/236.86 Laura Baaring Kjaergaard – Caltona 0-ABST Mie Stuhr-Petersen – Chapaleufu 4/77.32 Anna Weilsby – Quincy 0-0/34.03 Caroline Nørgaard Winter – Cairo 34 4/77.54 SWEDEN 8/233.38 Wilda Asper – Bacardi 4/78.04 Philip Svitzer – Zabrino 0-0/33.73 Anna Hugoson-Feldt – Tango Line H 9/85.55 Ebba Kewenter – Cickdown 4/79.26 NORWAY 12/234.53 Birgitte Emilie Meier – Queenly…

CSICh-A Table A 1.20m Team

18. January 2019

TeamCh 1.20m DENMARK 0/231.20  Josephine Christian Jacobsen – Augustinus Lan 0-0/41.19 Amalie Reimer Nielsen – Cortus 0-0/37.69 Olivia Dresler – Bull’s Cabachino 8/77.89 Victoria Lora Engelbrecht Perez – Leopold 0-0/36.23 SWEDEN 8/222.32  Ida Selin Starling 7 4/74.29 Alice Borglund – Nino 8/71.67 Ellen Johansson – Curra Clover Flight 0-0/34.53 Nellie Danielsson – Conny 4/76.00 DENMARK 12/220.88 Karoline…

CSIP Two Phases 1.20m

18. January 2019

Nikoline Dresler –  Chocalarto 0-0/29.01 Mathilda Bohlin – Springhill Boomerang 0-0/29.18 Clara Ibh –  Mystic Sandy 0-0/30.84 Karoline Sloth Kjær –  Mr Grey 0-0/31.30 Josefine Sandgaard Mørup –  Bebo Com 0-0/31.66 Kim Gudmundsson – Borris de Janeiro 0-0/31.69 Julie Karoline Terp –  Moerputten Armani 0-0/32.13 Josefine Sandgaard Mørup –  Rainbows Mocha  0-0/32.29 Beata Hermelin – Wischin…

Kat 2 110cm Two Phase

18. January 2019

Line Busk Heltborg –  GOGO M 0-0/27.57 Karoline Sloth Kjær.  BJERREGÅRDS QLIMAX  0-0/27.67 Signe Marie Brünning Conradsen . NEILSTOWN PUFFIN 0-0/27.86 Ophelia Jenderholt –  Munsboro Sniper  0-0/28.37 Lilly Johansson – Small Titan 0-0/29.03 Freja Høyer Pedersen – SABRINA FAIR  0-0/29.17 Olivia Høyer Pedersen – HAREFIELD DIEGO  0-0/29.91 Matilde Beiter Christensen – BOOM TIME 0-0/30.25 Caroline Amalie Bak Attermann – FORRESTS…

Kat 3 90 cm Two Phase

18. January 2019

Smilla Gardiner – Lavally sam 0-0/27.67 Linn Arvidsson – Stald Poppels Harmony 0-0/29.27 Knirke Emilie Lebeck –  FIDRA STAR (FIDRA PUSSY GALORE) 0-0/29.86 Clara Lindeberg –  Brimstone 0-0/29.95 Emilia Rebecca rohde – TOVDAL’S ANAIS ANAIS 0-0/30.51 Nelly Lindgren – Stald Fox´s Mr Fox 0-0/30.88 Loviza Ardenmark –  She is Nice 0-0/31.08 Majken Wikström – Munsboro Toffee Pop0-0/31.42 Isabell Victoria Frost Jensen…

CSIJ-A Table A 1.25m

18. January 2019

Mie Stuhr-Petersen –  F.A. Rioja 0/58.61 Philip Svitzer – Exclusief  0/61.53 Hanna-Sofie Dahle – Casper 0/63.58 Cecilie Duelund Vestergaard – Capona 0/64.51 Wilda Asper –  Quinn 0/66.66 Lilly Johansson – Grc Paris 0/67.22 Kamilla Kjilie Pettersen –  Hearty V H 0/67.93 Vivien Böge – Hl-Greenheart  0/68.58 Filippa Christer Andersen –  Fiona 0/69.21 Emilie Weilsby –  Stenbaekgaards Mojito  0/69.40 Hermine Wedel Jarlsberg – Zeus du…

CSICh-A Table A 1.10m

18. January 2019

 Sofie Kjer Gregersen – Bailey’s 0/65.17 Rosemarie Heering –  Luigi 0/67.11 Jennifer Nisted Florboe – Storbjergs Cruella 4/63.35 Filippa Sand Ibsen – Velerne Ask Malin Marie Haugaard –  Carrera A.L. 8/65.19 Emmelie Aabech – Con Berlin Bogibo  8/65.70 Ellen Johansson –  Citanja 12/85.59 Thilde Strandby Moeller –  Lebensfeuer EL

CSIP Two Phases 1.10m

18. January 2019

Isabel Vang Hvitved – Jack The Lad 0-0/30.30 Freja Høyer Pedersen – Expat’s Muzzle Flash 0-0/30.48 Annie Karlsson – Cnocban Annabelle 0-0/31.47 Rasmus Aasland – Poetics Floura 0-0/31.81 Victoria Kingdom-Clark – Kantje’s Bayard Bay 0-0/32.07 Klara Bloemer – Holmestead Zebadee 0-0/33.65 Lias Håkansson – Munsboro Macintosh 0-0/34.00 Siri Endresen – Springhill Clover Red 0-0/34.09 Ebba Stenkvist –  Roxane 0-0/34.73 Violise Frost Bay-  Oesterlunds Comet 0-0/35.45…

Kat 2 100cm Two Phase

18. January 2019

Cecilie König – DOONEENS COOLALA BOY  0-0/21.30 Victoria Lora Engelbrecht Perez –  CORBEAGH CLAIRE – 2 0-0/22.64 Smilla Gardiner Liscarroll 0-0/25.50 Sofie Pørksen Conradsen –  SPRINGVIEW LITTLE JOKER 0-0/25.84 Silje Frederikke Kristoffersen – BASSY – 2 0-0/26.55 Caroline Larsen – MIRABELLA  2 0-0/28.13 Julie Halskov – NINA DI BELLE  0-0/32.88 Antonea Lovise Husemoen – Melody  1-0/37.31